Proč je HylaFuse kyselina Hyaluronová jiná?
- Petr Zach
- 6. 4.
- Minut čtení: 2

Volná kyselina hyaluronová nové generace pro cílenou hydrataci, regeneraci a transport bioaktivních látek
HylaFuse™ je patentovaná technologie transdermálního dodávání nezasíťované (volné) kyseliny hyaluronové (HA), vyvinutá s cílem dosáhnout vícevrstvé penetrace, maximální biologické účinnosti a vysokého bezpečnostního profilu, a to i při použití v kombinaci s mikroinvazivními metodami, jako je mikrojehličkování.
Zatímco zasíťované formy HA jsou určeny primárně pro injekční výplně a jsou spojovány s možnými komplikacemi, jako jsou vaskulární okluze či tvorba granulomů (vedlejší účinky dokumentované např. v práci Kim et al., Aesthet Surg J, 2011), HylaFuse™ využívá čisté volné molekuly, které jsou zcela biokompatibilní, plně vstřebatelné a neindukují zánětlivé reakce.
Trigenerační systém molekulárních hmotností
Technologie HylaFuse™ využívá tři molekulové formy HA:
• 1800 kDa – vysokomolekulární forma pro povrchovou hydrataci a bariérovou ochranu
• 1600 kDa – střední molekulová hmotnost pro aktivní hydrataci epidermálních vrstev
• 10 kDa – nízkomolekulární forma, která proniká do dermis, stimuluje fibroblasty, a současně slouží jako enkapsulační a transportní médium pro další bioaktivní látky (např. peptidy, růstové faktory, exosomy, vitamín C)
Studie publikovaná v Journal of Controlled Release (Brown et al., 2021) potvrzuje, že HA o velikosti <20 kDa je schopna transdermální penetrace přes stratum corneum a současně zvyšuje efektivitu vstřebání doprovodných aktivních molekul prostřednictvím paracelulárního transportu.
Další práce (Mucha et al., Polymers, 2020) dokládá, že molekuly HA s hmotností 10–50 kDa pozitivně ovlivňují expresi CD44 receptorů a aktivují fibroblasty bez indukce oxidačního stresu, čímž přispívají k obnově ECM (extracelulární matrix) a zvýšené syntéze kolagenu typu I.
Bezpečnost při mikrojehličkování
Na rozdíl od kyseliny askorbové či zasíťovaných forem HA, jejichž kombinace během mikrojehličkování může vyvolat zánětlivou reakci nebo tvorbu granulomů (Lee et al., Dermatol Surg, 2017), HylaFuse™ byla navržena pro kompatibilitu s mikrojehličkováním a dalšími postupy, které narušují kožní bariéru.
Tato kombinace zajišťuje cílený průnik, rychlou rehydrataci narušené pokožky, a zároveň podporuje reparační procesy bez imunologického rizika.
Vysoce koncentrovaná formulace a široké využití
Technologie HylaFuse™ je schopna udržet stabilitu i při koncentracích až 35 mg/ml, což z ní činí nejkoncentrovanější nazesíťovanou HA platformu dostupnou na trhu. Je obsažena ve více než 90 % produktů Dp Dermaceuticals, včetně řady MG Collection (MG-HA35, MG-R.A.S., MG-EXO-SKIN), a také v regeneračních, hydratačních a ochranných přípravcích, jako jsou HylaActive, Vitamin Rich Repair, Cover Recover, Antioxidant Cocktail nebo BriteLite.
Závěr a klinický význam
HylaFuse™ reprezentuje novou generaci dermální hydratace a aktivní podpory regenerace, která kombinuje biokompatibilitu volné HA, fyzikálně definovanou penetraci a transport bioaktivních látek hluboko do pokožky. Její bezpečnostní profil, doložený vědeckou literaturou, ji činí ideálním nosičem pro klinické i postprocedurální použití, a to i u náročných pacientů s reaktivní, citlivou nebo narušenou kožní bariérou.
Vybrané zdroje:
• Brown MB et al. “Dermal and transdermal delivery of hyaluronic acid: Molecular weight influences.” J Control Release.2021.
• Mucha M et al. “Biological Effects of Different Molecular Weight Hyaluronic Acids on Human Fibroblasts.” Polymers.2020.
• Kim JE et al. “Delayed granulomatous reaction to hyaluronic acid filler injections.” Aesthet Surg J. 2011.
• Lee J et al. “Granulomatous reaction after microneedling and topical vitamin C serum application.” Dermatol Surg.2017.
Comments