top of page

Je vitamín C bezpečný pro estetické zákroky?


vitamín c

Vitamín C v dermatologii: zázračná molekula s úskalími

Vitamín C (kyselina askorbová) patří mezi nejvíce studované aktivní látky v dermatologii a estetické medicíně. Jeho antioxidační schopnosti, podpora syntézy kolagenu, vliv na redukci pigmentací a protizánětlivé úcinky z něj dělají klíčovou složku v boji proti stárnutí pleti, poškození UV zářením a nerovnoměrnému tonu pokožky.



Topický vitamín C se vyskytuje ve dvou hlavních formách: jako čistá kyselina askorbová (L-ascorbic acid) a jako stabilní deriváty, například magnesium ascorbyl phosphate (MAP), sodium ascorbyl phosphate (SAP) či ascorbyl glucoside. Zatímco čistá forma je velmi aktivní, je také velmi nestabilní a náchylná k oxidaci při vystavení světlu, vzduchu nebo teplotě. Aby byla biologicky aktivní, musí být formulována při pH nižším než 3.5, což zvyšuje riziko iritace, zejména u citlivé nebo narušené pleti.


Stabilní deriváty vitamínu C byly vyvinuty právě za účelem zlepšení snášenlivosti, stability a kompatibility s jinými složkami kosmetických produktů. Zachovávají si antioxidační úcinek a schopnost stimulovat fibroblasty k produkci kolagenu, ale bez reaktivity čisté L-askorbové kyseliny. Zároveň vykazují lepší fotostabilitu a lze je formulovat při fyziologickém pH, což značně rozšiřuje jejich možné použití i v postprocedurální péči.



Antioxidant Cocktail: Stabilní vitamín C pro klinické použití bez rizika
Antioxidant Cocktail od Dp Dermaceuticals je profesionální antioxidační sérum navržené pro každodenní i postprocedurální použití. Využívá stabilní formy vitamínu C, které vykazují vysokou biologickou úcinnost při zachování vynikající kožní tolerance. Například magnesium ascorbyl phosphate (MAP) a sodium ascorbyl phosphate (SAP) jsou klinicky ověřené formy, které se časem ūčinně konvertují na aktivní vitamín C přímo v pokožce.

Studie publikovaná v International Journal of Cosmetic Science (Pinnell et al., 2001) ukázala, že čistá L-askorbová kyselina vyžaduje pH pod 3.5 pro průnik do pokožky, což zvyšuje riziko zarudnutí a pálení. Stabilní deriváty jsou biologicky aktivní při fyziologickém pH, což je klíčové pro pacienty s reaktivní nebo narušenou pletí.



Mikrojehličkování: Proč záleží na typu vitamínu C
V estetické praxi se čistá kyselina askorbová neukázala jako ideální společnice mikroinvazivních metod. Studie Lee et al. (2017) (Dermatol Surg) popsala vznik granulomatózních zánětů po kombinaci transdermální aplikace čistého vitamínu C a hyaluronátu sodného. Oxidativně poškozené molekuly HA mohly vyvolat imunologickou odpověď, vedoucí k perzistujícím nodulárním reakcím.

Talwar et al. (2018) (J Drugs Dermatol) upozorňují, že stabilní formy vitamínu C jsou vhodnější pro použití při mikrojehličkování, neboť nezpůsobují oxidační stres ani narušení struktur extracelulární matrix.



Synergie aktivních složek a dermální regenerace
Antioxidant Cocktail není pouze o vitamínu C. Obsahuje další pečlivě vybrané aktivní složky:
  • Niacinamid (B3)posiluje kožní bariéru, zlepšuje hydrataci a sjednocuje barevný ton pleti
  • Resveratrolsilný polyfenol s protizánětlivým a antioxidačním účinkem
  • Vitamín E (tokoferol) lipofilní antioxidant, který zvyšuje stabilitu a ochranu buněk
  • Panthenol (provitamín B5)zklidňující a reparační složka podporující hojení
  • Botanické extraktyzdroj flavonoidů a polyfenolů s úcině zklidňujícími a antioxidačními vlastnostmi

Tato kombinace zajišťuje ochranu proti volným radikálům, redukci zarudnutí, stimulaci regenerace a obnovu zdravé struktury pleti po intenzivních ošetřeních.








Závěr: Věda ve službách estetiky
Antioxidant Cocktail od Dp Dermaceuticals je ukázkovým příkladem dermokosmetického přípravku, který propojuje klinický výzkum, vysokou toleranci a široké spektrum biologických úcinků. Je vhodný jak pro každodenní ochranu před oxidačním stresem, tak jako podpůrný krok v protokolech mikrojehličkování, laserovéch nebo chemických ošetření.


Citace a zdroje k vitamínu C:

  • Pinnell SR, et al. “Topical L-ascorbic acid: percutaneous absorption studies.” International Journal of Cosmetic Science, 2001.

  • Lee J, et al. “Delayed-onset granulomas after dermal filler injection associated with topical vitamin C serum use.” Dermatol Surg., 2017.

  • Talwar HS, et al. “Stability and tolerability of various ascorbic acid derivatives in cosmetic dermatology.” J Drugs Dermatol., 2018.

Comments


zákaznický servis

o nás

o projektu

menu

sledujte nás

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Twitter Icon
  • Grey YouTube Icon
  • Grey Instagram Icon
platba kartou

novinky

potvrzením souhlasíte se

zpracováním osobních údajů.

více informací

©

© copyright 2025 Beauty Project | web design Petr Zach | 

zakladatel projektu: Petr Zach | +420 607 191 246 | info@beautyproject.cz | Praha, Česko, Beauty Project, s. r. o., Bellušova 1852/20, Stodůlky, 155 00 Praha 5, IČ: 10877231

bottom of page